Liaudies išmintis (ir kiti protingi žmonės) teigia: „Skola ne žaizda – neužgis.“ Kad ir kokius „vaistus“ naudotume (gydytume pažadais žodžiu ar raštu), tokios žaizdos neužgis taip greitai, kaip mes norėtume. Pripažinkim, nežinia, kas blogiau: skolintis ar paskolinti pinigų. Abiem atvejais galime įklimpti į nemalonią situaciją. Juk skolindami pinigų net ir pačiam artimiausiam žmogui, nesame tikri, ar laiku atgausime juos (visgi ant lapo dailiai išvedžioti žodžiai, žadantys nevėluoti grąžinti skolą, po kurio laiko dažnai virsta melu). Būti skolininku taip pat nėra vienas iš labiausiai geidžiamų vaidmenų: juk nežinome, ar mūsų pinigai vieną dieną nedings lyg į vandenį ir ar neteks prašyti luktelėti skolos. Žinoma, pats geriausias patarimas: nesiskolinti ir neskolinti pinigų. Aišku, netikėtai gali išlįsti tas nelauktas „bet“. Tad ką daryti, kad skolu isieskojimas nevirstų vienu iš muilo operų scenarijumi, pagardintu intrigomis ir keiksmais?

Pradėti išieškoti skolą galite tik jei turite visus reikalingus tinkamai parašytus įsipareigojimus, patvirtinančius, kad tikrai paskolinote pinigų vienam ar kitam asmeniui. Tad net nedrįskite, tvarkydami stalčius, spintų lentynas ar stalą, nukrautą įvairiausių popierių kalnais, išmesti, jūsų nuomone, nereikalingų ir tik vietą užimančių lapų. Išvis patartina tokius dokumentus saugoti labiau už savo akį. Tad tvarkingai į segtuvus sudėti dokumentai – jūsų ramybė pradėjus išieškoti skolą. Be abejonės, diena, kai pinigai turėjo būti grąžinti jums, jau turi būti praėjusi. Žinoma, visada galima nuoširdžiai pasikalbėti su skolininku. Galbūt viskas tikrai netikėtai pasikeitė paskutinėmis dienomis (niekas nėra apsaugotas nuo netikėtumų). Tik nepamirškite, kad susitarti vėliau atgauti skolą galite tik vieną kartą: kitaip tai gali virsti nesibaigiančiu prašauDarPalaukti maratonu.

Tikriausiai esminis klausimas: kiek užtruks skolu isieskojimas? Deja, vienareikšmiško atsakymo nėra. Šios nemalonios procedūros trukmė priklauso nuo jūsų situacijos ir aplinkybių. Pasvėrus visus „už“ ir „prieš“, jūsų skola gali būti išieškota vienu iš dviejų būdų: ikiteisminiu arba teisminiu. Jei jums pasiūlomas ikiteisminės tvarkos būdas, bus surinkta visa informacija apie skolininką. Jis sulauks skambučių ir laiškų, kuriais bus priminta apie (ne)pamirštus pinigus, pasiskolintus iš jūsų. Skolų administratoriai lankysis pas skolininką ir bandys susitarti, kad skola kuo greičiau būtų atiduota. Žinoma, jūs būsite tarpininkas, pasirašantis dokumentus. Kitaip sakant, šis būdas tiesiog į skolos paieškas įtrauks teisinę instituciją, kuri padės sudėti visus taškus ir varneles. P. S. Net ir šis būdas gali būti itin sudėtingas, jei, pvz., jūsų skolininkas užsimanė „pažaisti slėpynių“ arba jau baigė galioti vekselis (deja, šiuo atveju skolą atgauti bus išvis neįmanoma).

Kaip jau tikriausiai patys supratote, teisminis išieškojimas yra žymiai sudėtingesnis už ikiteisminį. Tai ilgas ir itin brangus būdas. Bet ir jis turi privalumų: įsigalioję teismo sprendimai yra vykdomi besąlygiškai. Be to, skolininko turtui galima taikyti laikinąsias apsaugos priemones, t. y. areštuoti jo turtą ir taip atgauti skolą. Tai gali užtrukti nuo 1 mėn. iki 2 metų (jei tik skolininkas sugalvos prieštarauti).

Mėgindami įsivaizduoti skolą ir suteikti jai realų pavidalą, išvystume ant nugaros įsitvėrusį gyvį, kuris lyg įkyrus uodas į ausį zyztų: „Tai kada mane atiduosi, a? Kada?“ Deja, tokius augintinius įsigyja kiekvienas iš skolininkų, o ir skolintojai naktim nemiega ramiai. Visgi geriausias patarimas – neprašyti ir nesiūlyti tų įkyrių gyvių-skolų.